Item code: CH26AEK0404271
Care Instructions
Traceability
Personalization
Shippings & Returns
Chloé Wavy sunglasses
AED 2,085
Select a Colour: Rust Havana Please select color
The estimated shipping date for this item is:06/27/2026
See Full Details
Please select a delivery date
Description
Product Details
Square sunglasses in lower-impact acetate, gold metal & bio-based nylon
- 100% UVA and UVB protection
- Not prescription friendly
- Chloé logo engraved on the temples
- Filter category: 2
These sunglasses come with a case and lens cloth
- Lens: 2.6" (65 mm)
- Bridge: 0.5" (12 mm)
- Temple: 5.5" (140 mm)